جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

خواص عناب

پژوهش‌های اخیر نیز نشان داده‌است که مصرف عناب می‌تواند به سلامت دستگاه عصبی، سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش کمک کند. در ادامه این مقاله ، خواص عناب و انواع فرآورده‌های آن را فهرست کرده‌ایم.
خواص حبه عناب و میوه عناب چیست

خواص عناب و فرآورده های آن

در طب سنتی، عناب به عنوان یکی از میوه‌های با ارزش به شمار می‌آید . مصرف آن به صورت تازه، خشک، حبه، بیسکویت، شیره و دمنوش توصیه شده و می‌توان از خواص آن بهره‌مند شد. اما رعایت حد اعتدال در مصرف آن برای جلوگیری از مضرات آن حائز اهمیت است.

میوه عناب از گذشته‌های دور تا به کنون، در پزشکی به عنوان یک جایگزین درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. اعتقاد عمومی این است که عناب می‌تواند به عنوان یک روش درمانی برای بی‌خوابی و اضطراب مفید باشد.

پژوهش‌های اخیر نیز نشان داده‌است که مصرف عناب می‌تواند به سلامت دستگاه عصبی، سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش کمک کند. در ادامه این مقاله ، خواص عناب و انواع فرآورده‌های آن را فهرست کرده‌ایم.

میوه عناب چیست؟

عناب، یک میوه کوچک و لذیذ از آسیای جنوبی است که محبوبیت خود را در سراسر جهان پیدا کرده است. این میوه اصیل، مختص مناطق گرم و خشک است که بر روی درختی بزرگ و برگدار رشد می‌کند.
این میوه کوچک و گرد دارای یک هسته ریز است و در ابتدا زمانی که تازه و کال هست رنگ زرد و سبزی دارد، اما به مرور زمان و پس از رسیدن، به رنگ قرمز تغییر می‌یابد و شکلی مشابه زیتون می‌پذیرد.
میوه عناب را می‌توان به صورت تازه یا خشک، کال یا رسیده، حبه یا بیسکویت و یا به شکل‌های مختلف مصرف نمود. در بسیاری از مناطق جهان، از عناب به عنوان آب‌نبات، شربت، سرکه و حتی کنسرو نیز استفاده می‌شود.

عناب مرغوب ایران از استان خراسان جنوبی می‌آید و معروف‌ترین آن عناب بیرجند و عناب سیوجان است.

خواص میوه عناب چیست
ارزش غذایی میوه عناب

ارزش غذایی و کالری عناب خشک

کالری عناب در حالت خام و تازه، 79 کیلو کالری و در حالت خشک شده 281 تا 287 کیلو کالری در 100 گرم می باشد.
عناب نیز همانند دیگر میوه‌های خشک، غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی، به‌ویژه ویتامین C و منگنز است. علاوه بر این، عناب شامل ترکیبات زیر نیز می‌باشد:

 • بیوفلاونوئیدها
 • پلی‌ساکاریدها
 • پلی‌فنل‌ها
 • ساپونین‌ها
 • نوکلئوتیدها
 • تری‌ترپنوئیدها

ارزش غذایی 50 گرم عناب خشک

هر 50 گرم عناب خشک می تواند به طور تقریبی شامل مقادیر غذایی زیر باشد: (منبع)

 • تقریبا ۱۴۰ کیلوکالری انرژی
 • ۳۶ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۳ گرم فیبر
 • ۱۵ میلی‌گرم منگنز (۶۵۰ درصد از نیاز روزانه)
 • ۱۰۹ میلی‌گرم ویتامین C (121 درصد از نیاز روزانه)
 • 2.5 میلی‌گرم آهن (۱۴ درصد از نیاز روزانه)
 • 0.1 میلی‌گرم مس (۱۳ درصد از نیاز روزانه)
 • ۳۴ میلی‌گرم فسفر (۵ درصد از نیاز روزانه)
 • ۱۰۸ میلی‌گرم پتاسیم (۴ درصد از نیاز روزانه)
میزان کالری عناب خشک
خواص عناب برای زنان

فواید و خواص عناب چیست ؟

پرتکرارترین سوال شما: عناب برای چی خوبه ؟

عناب به عنوان یک میوه خوشمزه و مفید، خواص درمانی و تغذیه‌ای زیادی دارد. این میوه می‌تواند به آرامش‌بخشی و کاهش اضطراب کمک کند، سیستم گوارشی را تقویت نماید و از بروز بیماری‌های گوارشی جلوگیری کند.

همچنین، عناب می‌تواند به تصفیه خون و دفع سموم بدن کمک کرده و سلامت قلب و پوست را حفظ نماید. با وجود ویتامین C موجود در آن، سیستم ایمنی بدن تقویت شده و مقاومت در برابر سرماخوردگی افزایش می‌یابد.

همچنین، عناب دارای خواص ضد سرطان، ترمیم بافت‌های آسیب دیده، و تسکین گلودرد و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. به طور کلی، مصرف عناب در رژیم غذایی می‌تواند به بهبود سلامتی عمومی و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها کمک کند.

خواص عناب برای زنان

عناب به عنوان یک میوه با خواص فراوان، نقش مهمی در حفظ سلامت زنان دارد. این میوه معجزه‌آسایی در جلوگیری و درمان بیماری‌های مرتبط با اندام‌های تولید مثل رحم، گردن رحم و تخمدان دارد.
خواص عناب به خصوص برای زنان شامل جلوگیری از بیماری‌های رحمی و تنظیم سلامت تخمدان‌ها می‌شود. این میوه می‌تواند در پیشگیری از بروز سرطان در این اندام‌ها نقش داشته باشد.

علاوه بر این، خواص عناب می‌تواند به افزایش قطر آندومتر رحم و مقابله با سندرم پلی کیستیک تخمدان (که یکی از مهم‌ترین علل نازایی است) کمک کند.

بنابراین، مصرف منظم عناب برای خانم‌ها، به ویژه زنان جوانی که با مشکلات مربوط به سیکل‌های نامنظم یا سندرم پلی کیستیک تخمدان روبرو هستند، امری ضروری به منظور حفظ سلامت و پیشگیری از مشکلات جدی مرتبط با این اندام‌ها محسوب می‌شود.

خواص عناب برای زنان
خواص عناب برای کبد

خواص عناب برای کبد

عناب به عنوان یک میوه با خواص فراوان، اثرات مثبت زیادی برای سلامتی کبد دارد. فعالیت آنتی اکسیدانی فلاونوئیدهای موجود در عناب، به کاهش استرس و التهاب ناشی از آسیب رادیکال‌های آزاد در کبد کمک می‌کند.

مصرف منظم عناب باعث کاهش سطح آنزیم‌های کبدی و چربی در کبد می‌شود، این اثرات می‌تواند به کنترل کبد چرب، جلوگیری از آسیب‌های بافتی و حفظ سلامت کبد کمک کند.

همچنین، عناب به تنظیم ترشح صفرا کمک می‌کند که برای عملکرد بهتر کیسه صفرا بسیار مهم است. ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی عناب باعث پاکسازی کبد از سموم و تنظیم آنزیم‌های کبدی می‌شود.

به طور کلی، خواص ضد التهابی، ضد سرطان و آنتی‌اکسیدانی عناب می‌تواند به بهبود عملکرد کبد و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با آن مثل کبد چرب و سایر مشکلات کبدی کمک کند.

طریقه مصرف عناب برای کبد چرب

بیلی روبین، یک متابولیت دفعی است که از شکسته شدن گلبول‌های قرمز به دست می‌آید و افزایش آن در خون نشانگر ناکارآمدی کبد است.
عناب به طور کلی می‌تواند کلسترول خون را کاهش داده و احتمال بروز کبد چرب را کاهش دهد.
بهترین روش مصرف عناب برای کبد چرب، تهیه دمنوش آن است. (البته می توانیم از خود عناب و یا فرآورده های دیگر آن مثل انواع حبه های عناب هم استفاده کنیم.)

CTA به طرز تهیه دمنوش عناب

خواص عناب برای کبد
خواص عناب برای کلیه

خواص عناب برای کلیه

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که مصرف مناسب و کافی عناب در روز می‌تواند به تنظیم دستگاه گوارش کمک کند و از قرار گرفتن مخاط روده در معرض آمونیاک سمی و سایر ترکیبات مضر جلوگیری نماید.
همچنین، تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که مصرف منظم و روزانه‌ی عصاره‌ی عناب می‌تواند بهبود کارکرد کلیه‌ها را به دلیل کاهش سطح کراتینین و اوره فراهم کند و خطر آسیب به کلیه‌ها را کاهش دهد.

عناب، به علت دارا بودن خاصیت لعاب زیاد، باعث افزایش مصرف آب شده و به دلیل افزایش ادرار برای بیماری‌های کلیوی از جمله دفع سنگ کلیه نیز بسیار مفید است. پلی‌ساکاریدهای موجود در عناب منجر به بهبود عملکرد کلیه و کم‌خونی ناشی از بیماری مزمن کلیوی می‌شود.
همچنین، خانم‌هایی که به سوزش یا مشکلات خفیف عفونتی در واژن مبتلا هستند، مصرف عناب می‌تواند بهبود بخش باشد؛ زیرا برای درمان عفونت‌های خفیف تنها مصرف آب زیاد و ادرار، می‌تواند به پاکسازی عفونت کمک کند.

عناب برای سرماخوردگی

بله، درست است در گذشته، جوشانده عناب به همراه تخم گشنیز، به عنوان یکی از درمان‌های سنتی متداول برای درمان سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه نیز چای و جوشانده عناب به عنوان راهکارهایی برای درمان سرفه، سرماخوردگی، و عوارض آن توصیه می‌شود. استفاده از جوشانده عناب می‌تواند باعث نرم شدن گلو و کاهش گرفتگی صدا شود. همچنین، کاهش علائم آسم و تنگی نفس نیز به عنوان یکی از فواید عناب تازه شناخته شده است.

عناب برای سرماخوردگی
عناب برای سرفه و گلودرد

عناب برای سرفه و گلودرد

میوه‌ی عناب دارای آنزیم بروملین است که خلط و مخاط را کاهش می‌دهد. این خاصیت باعث پاکسازی مسیرهای تنفسی، حفره های سینوسی و کاهش سرفه می‌شود. همچنین، حاوی خواص آنتی‌هیستامینی است که واکنش‌های آلرژیک و حساسیت را کاهش داده و در مواجهه با سرماخوردگی نیز مفید است.

فواید عناب برای دندان

یکی دیگر از خواص مهم عناب، جلوگیری از پوسیدگی دندان است. علاوه بر این، عناب دندان‌ها را مقاوم می‌کند و می‌تواند برای درد دندان نیز موثر باشد. در صورتی که با درد دندان روبرو هستید، می‌توانید مقداری پودر عناب را در نزدیکی نقطه درد قرار دهید و صبر کنید تا درد تسکین یابد.

فواید عناب برای دندان
فواید عناب برای قلب

فواید عناب برای بهبود سلامت قلب

عناب به عنوان یکی از میوه‌هایی با خواص مفید برای قلب شناخته می‌شود. این میوه حاوی مواد مغذی مانند منگنز، پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌هاست که اثر ضدالتهابی دارند و می‌توانند به تنظیم فشار خون کمک کنند.
از آنجایی که عناب غنی از پتاسیم است و حاوی کمترین مقدار سدیم است، می‌تواند فشار خون را تنظیم کرده و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. عناب همچنین از گرفتگی عروق و رسوب چربی جلوگیری می‌کند.
تحقیقات نشان داده است که مصرف عناب می‌تواند میزان چربی در خون نوجوانان چاق را کاهش داده و خطر بیماری‌های قلبی را در این گروه سنی کاهش دهد.

عناب برای درمان بی خوابی

فواید عناب برای کمک به درمان بی‌خوابی

در طب چینی، عناب و هسته‌ی آن به عنوان روشی برای درمان مشکلات مرتبط با خواب، از جمله بی‌خوابی، استفاده می‌شوند. طبق تحقیقات انجام‌شده بر روی جانوران، این میوه و هسته اش می‌تواند خواب‌آور و آرامش‌بخش باشد و به تنظیم دستگاه عصبی کمک کنند.
بنابراین، با نوشیدن یک فنجان چای و دمنوش عناب قبل از خواب، می‌توانید آرامش بیشتری را تجربه کنید و از بی‌خوابی جلوگیری کنید.
تحقیقات روی موش‌ها، در رابطه با عملکرد مغز، نشان داده است که عصاره‌ی هسته‌ی عناب ممکن است در کاهش مشکلات زوال عقل ناشی از آلزایمر موثر باشد.

عناب و سرطان

تحقیقات نشان می‌دهد که آب میوه‌ی عناب قادر به مهار برخی از سلول‌های سرطانی همانند سلول‌های تخمدان، دهانه‌ی رحم، سینه، کبد، روده‌ی بزرگ و پوست است. یک مطالعه ویژه در ایران نیز بر روی عصاره‌ی آب عناب صورت گرفت و نتایج نشان داد که این میوه می‌تواند سلول‌های سرطانی، به ویژه سرطان خون را مهار کند.

با توجه به غنی بودن عناب از آنتی‌اکسیدان‌ها، محققان معتقدند که مصرف این میوه ممکن است به طور چشمگیری در مهار و کاهش سلول‌های توموری و سرطانی تأثیرگذار باشد، که می‌تواند به عنوان یک راهکار موثر برای مبارزه با بیماری سرطان در نظر گرفته شود.

عناب برای سرطان
عناب برای دستگاه گوارش

خاصیت عناب کمک به سلامت دستگاه گوارش

میوه عناب از گذشته به شکل‌های مختلفی مانند چای، پوره، خمیر و سوپ استفاده می‌شده است تا به بهبود فرآیند هضم غذا کمک کند.
مصرف روزانه، حداقل 40 میلی‌گرم عناب ممکن است به تقویت سلامت دستگاه گوارش کمک کند و محیط کلی ناحیه گوارشی را بهبود بخشد و از قرار گرفتن مخاط روده در معرض آمونیاک سمی و سایر ترکیبات مضر جلوگیری نماید.

علاوه بر این، تحقیقات دیگری نیز ادعا می‌کنند که مصرف عصاره‌ی عناب به صورت منظم و روزانه، می‌تواند بهبود کارکرد کلیه‌ها را به دلیل کاهش سطح کراتینین و اوره فراهم کند و خطر آسیب به کلیه‌ها را کاهش دهد.

خواص عناب برای یبوست

عناب و درمان یبوست؟! بله ! یکی از خواص دیگر عناب برای دستگاه گوارش، درمان یبوست مزمن است. یک مطالعه متمرکز شده بر روی اثرات عصاره‌ی عناب در درمان یبوست، نشان داد که افرادی که این مشکل را داشتند و به مدت ۱۲ هفته عناب مصرف کردند، نشانه های یبوست کاهش یافته و توانستند مشکلشان را برطرف کنند.

فواید عناب برای کمک به هضم

میوه عناب، منبعی غنی از فیبر است که به تنظیم فعالیت روده و هضم غذا کمک می‌کند. این ماده مغذی باعث حرکت منظم و صاف روده‌ها می‌شود و از تشکیل مسمومیت‌ها و مشکلات گوارشی جلوگیری می‌کند. 

علاوه بر این، عناب دارای خواص ضد باکتریایی است و می‌تواند علیه باکتری‌هایی نظیر هلیکوباکتر پیلوری فعالیت نشان دهد. این باکتری‌ها معمولاً مسئول بروز بیماری‌های گوارشی مانند زخم معده و اسیدیته هستند.

عناب برای یبوست
تنظیم گردش خون با عناب

تنظیم گردش خون با عناب

عناب، یک میوه با ارزش غذایی بالاست که می‌تواند به تنظیم گردش خون کمک کند. با حاوی بودن عناصری مانند آهن، پتاسیم، و فسفر، این میوه می‌تواند فشار خون را کنترل کرده و به بهبود عملکرد قلب کمک کند.
عناب شامل فیبرهای غذایی است که می‌تواند کلسترول خون را کاهش داده و از ریسک بروز بیماری‌های قلبی عروقی مانند آترواسکلروز جلوگیری کند.
به طور کلی، مصرف منظم عناب می‌تواند به بهبود گردش خون و حفظ سلامت قلب کمک کند.

فواید عناب برای تقویت ایمنی

افزایش ایمنی بدن با عناب ؟! بله ! عناب به عنوان یک منبع غنی از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد.
ویتامین C در عناب به عنوان یک آنتی‌اکسیدان موثر عمل می‌کند و تولید سلول‌های دفاعی و گلبول های سفید را افزایش می‌دهد.
همچنین، حضور ویتامین A در عناب برای حفظ سلامتی پوست و سیستم ایمنی بسیار حیاتی است. آنتی‌اکسیدان‌های قوی در عناب به محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. به طور کلی، مصرف منظم عناب به عنوان یک بخش از رژیم غذایی سالم می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر بیماری‌ها، سرطان و عوامل خارجی کمک کند.

فواید عناب برای تقویت ایمنی
کاهش التهاب با عناب

کاهش التهاب با عناب

روغن دانه عناب دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند در کاهش التهاب‌ها و تسکین دردهای مرتبط با آنها موثر باشد. استفاده موضعی از این روغن می‌تواند به تسکین تعدادی از دردهای عضلانی و مفاصل کمک کرده و احساس راحتی و آسایش بیشتری را فراهم آورد.

کاهش اضطراب با عناب

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف عناب می‌تواند اثرات ضد اضطرابی داشته باشد. استفاده از عناب به عنوان یکی از بخش‌های رژیم غذایی متعادل، می‌تواند به کاهش استرس و همچنین آرامش و رفع تنش‌های روزمره کمک نماید.

دلیل استفاده از عناب به عنوان یک درمان سنتی برای علائم استرس، اضطراب و افسردگی بخاطر خصوصیات آرام‌بخش و غنی بودنش به مواد مغذی است.

پژوهش انجام شده بر روی موش نشان داد که مصرف عناب، به ویژه در دوزهای پایین‌تر، می‌تواند علائم اضطراب را کاهش دهد و در دوزهای بالاتر می‌تواند اثر آرام‌بخشی داشته باشد.

اگرچه هیچ مطالعه انسانی این اثرات را تایید نکرده است، اما استفاده از عناب به عنوان یکی از راهکارهای مواجهه با استرس و اضطراب بدون هیچ ضرر و خطری است.

خوردن یک مشت عناب در مواقعی که با استرس و نگرانی مواجه هستید می‌تواند به آرامش شما کمک کند. اما توجه داشته باشید که در صورت وجود مشکلات جدی مرتبط با استرس و اضطراب، بهتر است با متخصصین مشورت کنید و از راهکارهای مناسب و موثر درمانی استفاده نمایید.

کاهش اضطراب با عناب
عناب و استحکام استخوان‌ها

عناب و استحکام استخوان‌ها

عناب و استحکام استخوان ها ؟! یعنی عناب و پوکی استخوان با هم مرتبط هستند؟ عناب برای سالمندان و یا کسانی که استخوان‌های شکننده ای دارند، می‌تواند بسیار مفید باشد. 

این میوه دارای غلظت بالایی از مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی استخوان‌ها است. این میوه کوچک حاوی مقادیر قابل توجهی از کلسیم و فسفر می‌باشد که هر دوی این عناصر برای سلامتی و قوام استخوان‌ها ضروری هستند.

با مصرف مداوم میوه عناب، می‌توان سلامت و استحکام استخوان‌ها را ارتقا داد و خطر شکستگی‌های استخوانی را کاهش داد. این امر به ویژه در طول عمر، زمانی که استحکام استخوان‌ها کاهش می‌یابد، بسیار اهمیت دارد.

درمان کمر درد با عناب

بر اساس تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به کمردرد می‌توانند از خواص عناب برای تسکین درد بهره‌مند شوند. بهترین روش برای استفاده از این خاصیت، مکیدن 10 دانه عناب به مدت 10 روز و هر روز میل کردن آن است.
این روش برای افرادی که با کمردرد صفراوی روبرو هستند، تاثیرگذار است. اما باید توجه داشت که مصرف عناب برای افراد با مزاج‌های سرد، ممکن است مفید نباشد.

درمان کمر درد با عناب
خواص عناب برای لاغری و کاهش وزن

خواص عناب برای لاغری و کاهش وزن

مصرف میوه‌ها و سبزیجات با فیبر و پروتئین زیاد می‌تواند به حفظ وزن یا کاهش وزن کمک کند، زیرا این مواد باعث ایجاد احساس سیری می‌شوند.
عناب یک میوه با فیبر و پروتئین زیاد و در عین حال کم‌کالری است که با خوردن تعداد کمی از آن می‌توانید احساس سیری کنید و از خوردن تنقلات ناسالم در بین وعده‌های غذایی خودداری کنید. بنابراین اگر رژیم برای لاغری دارید مصرف عناب می تواند برای شما مفید باشد.

کمک به سم‌زدایی خون

عناب دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به سم‌زدایی خون کمک کند، اما هنوز تحقیقات کافی برای تایید این موضوع وجود ندارد. مبارزه با التهاب می‌تواند به دفع سموم و تقویت سیستم ایمنی کمک کند، اما برای داشتن اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر در این زمینه، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

کمک عناب به سم‌زدایی خون
مهمترین خواص عناب محافظت از آسیب مغزی

مهمترین خواص عناب محافظت از آسیب مغزی

عناب ممکن است نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز داشته باشد. با تقدم سن، سلول‌های مغزی ممکن است دچار تحلیل شوند، که می‌تواند خطر ابتلا به برخی اختلالات عصبی را افزایش دهد.
از طرفی، عناب می‌تواند به آرامش ذهن کمک کرده و به عنوان یک کاندید بالقوه در درمان بیماری‌های عصبی مورد توجه قرار گیرد. مطالعات نشان می‌دهند که عناب ممکن است عملکرد آستروسیت‌ها را بهبود بخشیده و نورون‌ها را در برابر آسیب‌ها محافظت کند. این موارد نیازمند تحقیقات بیشتری برای تایید و اثبات اثرات مثبت عناب بر سلامتی عصبی هستند.

خواص ضد میکروبی

میوه عناب به دلیل حاوی بودن فیتوکمیکال‌های تقویت کننده سیستم ایمنی، می‌تواند در مبارزه با عفونت‌ها مؤثر باشد. فلاونوئیدهای موجود در عناب دارای خصوصیات ضد میکروبی قوی هستند و تحقیقات نشان داده است که عصاره اتانولی این میوه ممکن است در درمان عفونت‌ها در کودکان موثر باشد.
همچنین، اسید بتولینیک که در عناب یافت می‌شود، در مطالعات تجربی نشان داده است که ممکن است در مبارزه با عفونت HIV و ویروس آنفولانزا موثر باشد.

عناب و خواص ضد میکروبی
خواص عناب در نازایی و بارداری

خواص عناب در نازایی و بارداری

عناب در طب سنتی به عنوان یک درمان مورد توصیه برای نازایی شناخته شده است. علاوه بر این، مصرف عناب در دوران بارداری می‌تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند و همچنین برای سلامتی جنین نیز مفید باشد.
همچنین، تحقیقات نشان داده‌اند که عناب ممکن است در درمان کیست‌های تخمدان نیز نقش موثری داشته باشد. این موارد نشان از اهمیت و کاربرد گسترده عناب در مراقبت از سلامتی زنان، به ویژه در دوران بارداری و مشکلات مرتبط با آن دارد.

خواص عناب برای تخمدان

مهمترین خواص عناب برای بهبود سلامت تخمدان چیست؟ عناب به عنوان یکی از گیاهان دارویی، تاثیرات مثبتی بر روی سلامتی زنان با سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد.
این سندرم یکی از عوامل اصلی ناباروری در زنان است و عناب می‌تواند بهبود قاعدگی نامنظم و درمان کیست‌های تخمدان را تسهیل کند.

یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان داد که محصول گیاهی عناب با نام شیلانوم می‌تواند در درمان کیست‌های تخمدان موثر باشد. با این حال، نیاز به مطالعات بیشتر و با حجم نمونه بزرگتر برای تایید و تکمیل نتایج وجود دارد.

خواص عناب برای تخمدان
خواص عناب برای قاعدگی و رحم

خواص عناب برای قاعدگی و رحم

عناب با خواص ضد سرطانی خود، به خصوص در جلوگیری از سرطان دهانه رحم، به عنوان یک میوه مفید برای سلامتی زنان شناخته می‌شود. تنظیم قاعدگی و بهبود سلامت اندام‌های داخلی زنان نیز از جمله مزایای این میوه است.

املاح و ویتامین‌های حاضر در عناب، به تقویت سیستم قاعدگی و بهبود بافت‌های مرتبط با آن کمک کرده و برای حل مشکلات قاعدگی زنان موثر است.

یکی از ویژگی‌های جالب عناب افزایش تولید ادرار است، که به ویژه برای زنانی که با مشکلات مربوط به عفونت واژن دست و پنجه نرم می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. با افزایش ادرار، ممکن است زائدات و میکروب‌ها از مسیر ادراری شسته شده و در پیشگیری و درمان عفونت‌های واژن موثر باشد.

خواص عناب برای پوست

این میوه سموم را از بدن دفع می‌کند و خون را تصفیه می‌کند، که این عمل باعث بهبود وضعیت،روشنی و درخشندگی پوست می‌شود. مصرف عناب همچنین می‌تواند خشکی و خارش پوست را کاهش داده و درمان کهیر را تسهیل کند.

برای داشتن پوستی جوان و درخشان، می‌توانید دمنوش عناب را به همراه دمنوش‌های سفت کننده صورت مصرف کنید تا از پیری زودرس پوست جلوگیری کنید و پوستتان را درخشان و جوان نگه دارید.

خواص عناب برای پوست
خواص عناب برای کودکان

خواص عناب برای کودکان

مصرف عناب می‌تواند در بهبود سلامت دستگاه گوارش کودکان مؤثر باشد و به تقویت آن کمک کند، که در نتیجه مسمومیت‌ها و مواد مضری مانند آمونیاک را از بدن پاک می‌کند. 

علاوه بر این، مصرف عناب می‌تواند خطر ابتلا به زخم معده را کاهش داده و واکنش‌های آلرژیک را نیز کاهش دهد، زیرا دارای خواص ضد آلرژی است. 

همچنین، آنزیم بروملین موجود در عناب می‌تواند حفره‌های سینوسی و سیستم تنفسی کودکان را پاک کرده و تاثیر مثبتی بر روی سلامت روانی و عملکرد حافظه آنها داشته باشد.

عوارض و مضرات عناب چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که عناب به طور کلی ایمن است و عوارض جانبی زیادی گزارش نشده است در حقیقت، عناب با توجه به محتوای غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، و آنتی‌اکسیدان‌ها، به طور کلی برای سلامتی مفید است و ضرری برای بسیاری از افراد ندارد، به‌ویژه زمانی که به میزان متعارف و در مقادیر معقول مصرف شود.

اما، همانطور که اشاره شد، برخی نکات را باید در نظر گرفت:

حساسیت: افرادی که به عناب حساسیت دارند، باید از مصرف آن خودداری کنند و در صورت وقوع علائم حساسیتی، به پزشک مراجعه کنند.

تداخل با داروها: برخی از داروها ممکن است با عناب تداخل داشته باشند. افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند، باید با پزشک خود مشورت کنند تا از امکان تداخل دارویی جلوگیری شود.

کنترل قند خون: برای افرادی که دیابت دارند، مصرف عناب ممکن است تأثیری بر روی سطح قند خون داشته باشد. در نتیجه، نیاز به کنترل مداوم قند خون و استفاده از داروهای مناسب وجود دارد.

مشورت پزشکی: در موارد خاص مانند بارداری، شرایط خاص سلامتی، یا مصرف داروهای خاص، همواره بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و توصیه‌های او را در نظر بگیرید.

به طور کلی، عناب یک میوه سالم و مفید است که می‌تواند به تنوع و تغذیه سالم شما اضافه کند، اما همواره می‌بایست در مصرف آن، از تعادل و اندازه‌گیری مداوم بهره ببرید.

ضررها و خواص عناب برای دیابت

ضررها و خواص عناب برای دیابت

درست است که عناب دارای ترکیباتی است که عملکرد سوخت‌وساز بدن را تسهیل می‌کنند، اما همچنین حاوی قند طبیعی می‌باشد که در صورت زیاده روی می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد، به ویژه در افرادی که دیابت دارند یا مشکلات مرتبط با کنترل قند خون دارند.

به همین دلیل، افراد دیابتی باید به دقت مصرف عناب را مدیریت کنند و در صورت نیاز، با پزشک خود مشورت کنند. از جمله مواردی که افراد دیابتی باید در نظر داشته باشند این است که مصرف عناب ممکن است نیاز به تنظیم دوز داروهای ضد دیابت را داشته باشد و یا ممکن است برای کنترل سطح قند خون مصرف آن را محدود کنند.

با این حال، برای افراد سالمند و بدون مشکلات دیابتی، مصرف معقول عناب به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم می‌تواند مفید باشد، زیرا می‌تواند از خواص مغذی و آنتی‌اکسیدانی آن بهره‌مند شوند.

برای مطالعه بیشتر به مقاله خواص عناب برای دیابت برو 🙂

ضررها و خواص عناب در بارداری

عناب حاوی اسید فولیک و روی است که برای سلامتی و رشد جنین در دوران بارداری بسیار حیاتی است. اسید فولیک به عنوان یکی از ویتامین‌های اساسی در تولید سلول‌های خونی و توسعه نورون‌ها در جنین نقش دارد. روی نیز برای تقویت سلامت مغزی و عملکرد شناختی جنین اهمیت دارد.

هرچند که مصرف مقدار مناسبی از عناب برای زنان باردار مفید است، اما زیاده‌روی در مصرف آن نیز ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد، به ویژه در برخی موارد که ممکن است با عوارض جانبی متفاوتی همراه باشد. بنابراین، همواره مصرف هر ماده‌ای، به ویژه در دوران بارداری، به میزان مناسب و با راهنمایی پزشک یا متخصص تغذیه توصیه می‌شود.

ضررها و خواص عناب در بارداری
عناب را چگونه مصرف کنیم؟

عناب را چگونه مصرف کنیم؟

عناب می‌تواند به صورت تازه یا خشک‌شده مصرف شود. شکل تازه‌ی آن طعمی شیرین و سیب‌مانند دارد، در حالی که عناب خشک‌شده شیرین‌تر و داخلش قهوه ای رنگ است. مصرف هر دو نوع عناب برای سلامتی مفید است. از آنجایی که عناب هم، همانند همه خشکبار دارای قند است، مصرف بیش از حد آن توصیه نمی‌شود.
برای مثال، می‌توانید روزانه نصف فنجان عناب خشک‌شده یا یک فنجان عناب تازه را مصرف کنید. عناب به شکل‌های مختلفی مانند چای، سرکه، شربت و حبه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصارف خوراکی عناب

عناب، یک میوه خوراکی محبوب است که به صورت تازه یا خشک‌شده مصرف می‌شود. این میوه دارای طعم شیرین و مزه‌ای مطبوع است و در فرآیند تهیه انواع غذاها و نوشیدنی‌ها نیز استفاده می‌شود. از فرآورده های عناب می توان موارد زیر را نام برد:

 • شیره عناب
 • دمنوش عناب
 • چای عناب
 • بیسکویت عناب
 • حبه عناب
 • لواشک عناب
 • نبات با طعم عناب
مصارف خوراکی عناب
حبه عناب چند کالری دارد؟

آیا جایگزینی برای عناب وجود دارد؟

اگر خوردن خودِعناب به علت ترد بودن و یا دارای هسته بودن برای شما، کودکتان و یا والدین سالمندتان سخت است می توانید از انواع حبه عناب که کاملا طبیعی، رژیمی، بدون شکر و افزودنی و مواد نگهدارنده هستند استفاده کنید. جهت خرید از لینک زیر  می توانید اقدام کنید.

سوالات پرتکرار شما

دمنوش عناب برای سرماخوردگی خوب است؟

بله، دمنوش عناب می‌تواند برای مقابله با بیماری‌های فصل سرما مفید باشد. این دمنوش حاوی مقادیر قابل توجهی از پتاسیم، ویتامین A و ویتامین C است که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند و از شما در برابر سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد و سرفه محافظت می‌کنند.

عناب برای چی خوب است؟

عناب با ترکیبات غنی از آهن، کلسیم و ویتامین‌ها، همچنین آنتی اکسیدان‌های قوی و ویتامین C، نقش مهمی در بهبود سلامتی پوست، افزایش ایمنی بدن، حفظ سلامت کبد و استحکام استخوان‌ها دارد. همچنین، اثرات آرام بخشی بر مغز و سیستم عصبی را نیز داراست.

خواص جوشانده عناب برای پوست چیست؟

ویتامین C و آنتی اکسیدان‌های موجود در عناب، اثرات مفیدی در معکوس کردن علائم پیری ایجاد می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها با مبارزه با رادیکال‌های آزاد، از آسیب سلولی جلوگیری کرده و ویتامین C نیز به درخشش پوست صورت و کاهش آکنه‌ها کمک می‌کند.

طبع عناب سرد است یا گرم؟

طبیعت عناب معتدل رو به سرد است و بهتر است آن را با میوه‌هایی که طبع گرم دارند مصرف کنید تا تعادل حرارتی بدن حفظ شود.

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر، بیانیه‌ی رفع مسؤولیت باباکدخدا را بخوانید.

مطالب بخش دانشنامه باباکدخدا در حوزه‌های پزشکی، تغذیه، روانشناسی، سلامت و زیبایی و تناسب اندام تنها جنبه‌ی اطلاع‌رسانی دارند و هرگز نباید جایگزین مراجعه به پزشک یا مشاور متخصص شوند.

تیم تحریریه‌ی باباکدخدا همواره در تلاش است با استفاده از منابع معتبر مطالبی به‌روز و مفید در اختیار مخاطبانش قرار دهد، اما با توجه به حساسیت زیاد حوزه‌های مرتبط با سلامت افراد، هیچ گاه توصیه نمی‌کند که از محتوای این مطالب بدون مشورت پزشک یا مشاور متخصص استفاده شود. در غیر این صورت مسؤولیت عواقب احتمالی بر عهده‌ی خود فرد خواهد بود.

باباکدخدا اکیدا توصیه می‌کند برای تشخیص، درمان یا تسکین هر گونه مشکل جسمی و روانی پیش از هر چیز با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت تایید ایشان توصیه‌های موجود در مطالب باباکدخدا را به کار بگیرد.

با توجه به آنچه گفته شد، باباکدخدا مسؤولیت هر گونه استفاده‌ی نادرست از محتوای این رسانه را که منجر به بروز مشکل یا عارضه‌ای برای فرد شود از خود سلب می‌کند.

دیدگاه ها

برای گذاشتن نظرتون اول وارد سایت بشین . منتظر نظراتتون هستیم !

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات