جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه دمنوش درست کنیم؟

دم کردن ، همان عصاره گیری از گیاه به وسیله آب است که باعث می شود خواص گیاه را به آب منتقل شود. برای تهیه دمنوش از قسمت های مختلف گیاه ( ریشه ، ساقه ، برگ ، گل ، میوه و دانه … )که می تواند خشک یا تازه باشد ، استفاده میشود. 

برگ هایی که از آن ها دمنوش درست می شود مانند : به لیمو ، آویشن ، بابونه ، نعنا ، پونه ، ریحان ، رزماری و…

میوه هایی که از آن ها دمنوش درست می شود مانند :  عناب ، زرشک ، پوست سیب ،پوست پرتغال ،پوست گل محمدی ، به و… 

ریشه ی گیاهانی که از آن ها دمنوش درست می شود مانند : زنجبیل ، شیرین بیان ، کاسنی ، زرد چوبه ، جنسینگ و…

گل هایی که از آن ها دمنوش درست می شود مانند : زعفران ، گل گاوزبان ، گل قاصدک ، گل همیشه بهار ، بهار نارنج و…

دانه هایی که از آن ها دمنوش درست می شود مانند : رازیانه ، شوید ، خرفه ، کرفس ، کتان و… 

فهرست

مراحل تهیه دمنوش

مراحل تهیه دمنوش
مرحله اول

مقداری آب را درون کتری یا سماور می ریزیم و صبر می کنیم تا به جوش برسد . میزان آب بستگی به مقدار دمنوشی دارد که میخواهیم آماده کنیم. مثلا برای دو نفر ، دو لیوان آب لازم است.

طرز تهیه دمنوش
چگونه دمنوش درست کنیم
مراحل تهیه دمنوش
مرحله دوم

به اندازه ی لازم از گیاهانی که میخواهیم دم کنیم در قوری چینی یا شیشه ای که در دارد قرار می دهیم. آب جوش آمده را روی آنها می ریزیم.

مراحل تهیه دمنوش
مرحله سوم

در قوری را می بندیم و روی سماور یا جایی که گرمای ملایمی دارد قرار می دهیم. زمان دم کشیدن بستگی به نوع دمنوش دارد. پس از عبور دادن از صافی آن را میل کنید.

برای شیرین شدن دمنوش می توانید از کمی عسل یا نبات استفاده کنید.

نکاتی برای افزایش کیفیت دمنوش

دوست دارم که در مورد طرز تهیه دمنوش عناب یاد بگیرم

تفاوت دمنوش با جوشانده​

تهیه دمنوش را در بالا توضیح دادیم ، برای تهیه جوشانده ، گیاهان را با آب سرد یا گرم می جوشانیم ، اما از همه ی گیاهان نمی شود جوشانده تهیه کرد ، زیرا جوشاندن بعضی از گیاهان باعث می شود خواص آن تغییر کند یا از بین برود. 

معمولا از قسمت های سفت و سخت گیاه جوشانده تهیه می شود. برای شیرین شدن جوشانده مانند دمنوش می توان از عسل یا نبات استفاده کرد . عسل را پس از خنک شدن جوشانده اضافه می کنیم تا در حرارت بالا خواص آن از بین نرود.

تفاوت دمنوش با جوشانده​
4.3 6 رای
رأی دهی به مقاله
این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر، بیانیه‌ی رفع مسؤولیت باباکدخدا را بخوانید.

مطالب بخش دانشنامه باباکدخدا در حوزه‌های پزشکی، تغذیه، روانشناسی، سلامت و زیبایی و تناسب اندام تنها جنبه‌ی اطلاع‌رسانی دارند و هرگز نباید جایگزین مراجعه به پزشک یا مشاور متخصص شوند.

تیم تحریریه‌ی باباکدخدا همواره در تلاش است با استفاده از منابع معتبر مطالبی به‌روز و مفید در اختیار مخاطبانش قرار دهد، اما با توجه به حساسیت زیاد حوزه‌های مرتبط با سلامت افراد، هیچ گاه توصیه نمی‌کند که از محتوای این مطالب بدون مشورت پزشک یا مشاور متخصص استفاده شود. در غیر این صورت مسؤولیت عواقب احتمالی بر عهده‌ی خود فرد خواهد بود.

باباکدخدا اکیدا توصیه می‌کند برای تشخیص، درمان یا تسکین هر گونه مشکل جسمی و روانی پیش از هر چیز با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت تایید ایشان توصیه‌های موجود در مطالب باباکدخدا را به کار بگیرد.

با توجه به آنچه گفته شد، باباکدخدا مسؤولیت هر گونه استفاده‌ی نادرست از محتوای این رسانه را که منجر به بروز مشکل یا عارضه‌ای برای فرد شود از خود سلب می‌کند.

دیدگاه ها

برای گذاشتن نظرتون اول وارد سایت بشین . منتظر نظراتتون هستیم !

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات